Vijesti

Congue iure curabitur incididunt consequat

DRUGI O NAMA: POSEBAN STATUS ZA SANDŽAK, TV Sarajevo

Bošnjačko nacionalno vijeće, najviše predstavničko tijelo sandžačkih Bošnjaka u Srbiji pokrenulo je inicijativu za rješavanje statusa Bošnjaka i statusa regije Sandžak.

Zatražena je uspostava posebnog statusa prema kojem bi funkcije državnih vlasti umjesto srbijanskih preuzele lokalne institucije. Istraživali smo po kojem osnovu Sandžak može dobiti ovakav status i zašto srpska politika na svako spominjanje autonomije Sandžaka ovu teritoriju stavlja u kontekst osamostaljenja RS-a.

Usvajanjem inicijative za status regije Sandžak on bi dobio skupštinu, guvernera i vladu kao nositelje izvršne vlasti, ali i policiju i sudstvo. Teritorij Sandžaka bi obuhvatile općine koje se nalaze u današnjoj Srbiji i Crnoj Gori, a kontrolu granica bi trebale obavljati međunarodne snage.

„Inicijativa Bošnjačkog nacionalnog vijeća svakim danom dobija na snazi i stiče međunarodnu podršku. Specijalni status Sandžaka u kojem su konstitutivni narodi Albanci, Bošnjaci, Crnogorci i Srbi, postaje nukleus regionalne stabilnosti na Balkanu.“ – izjavio je dr. Sulejman Ugljanin.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, komentarišući inicijativu kazao je da ona najviše šteti Bošnjacima, koji kako ističe sada dobro žive u Sandžaku.

„Zamislite šta vi radite protiv svog bošnjačkog naroda, ako vi hoćete da tražite i mi ćemo da tražimo specijalni status, pa napuštanje vojske i policije. Pa, čekajte, vi imate tri opštine u kojima ste većina, a šta ćete sa 63 opštine u kojima su Srbi većina u Bosni i Hercegovini? To vi pokrećete, ne mi.“

„Bosna i Hercegovina ni jednom nije posegnula za historijskim pravom nad Sandžakom, iako oni, bez ikakvog prava, posežu svoje, k'o bajagi, nacionalno pravo , na dio teritorije, na entitet unutar Bosne i Hercegovine.“

Profesor Rizvan Halilović ubjeđen je da je ovo rješenje bilo predloženo prije osamostaljenja Crne Gore, Republika Srbija bi ga rado prihvatila.

„Srbija bi radije, da je na vrijeme reagovala, radije bi Srbija dala sada Sandžaku kompletan status, pa da ne dozvoli Crnoj Gori da se odvoji, da postane članica NATO i Evropske unije, ali u tom su pogledu zakasnili. Sada im jedino ostaje da prihvate jednu međunarodnu realnost, a to je, Sandžak kao prekogranična regija.

Zedavno prilikom posjete Banjaluci ministar odbrane Republike Srbije Aleksandar Vulin komentarišući odbijanje predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika da rasporedi vojsku na granicu zbog migrantske krize, poručio je da: „Ni jedna granica ne može da razdvoji srpski narod.“ Ovo govori da Srbija želi Republici Srpskoj dati atribute države, dok se specijalni status Sandžaka, koji na to ima historijsko pravo, ne smije ni spomenuti.

Ipak u budućnosti će se o ovome morati razmišljati poručio je Halilović.


Povezane objave

Close
Close